Gå till innehåll
Program

Hilma af Klint och sekelskiftet

Porträtt av Hilma af Klint
Hilma af Klint före 1902. Fotograf okänd, Public domain.
Porträtt av Hilma af Klint runt sekelskiftet 1900.
Hilma af Klint före 1902. Fotograf okänd, Public domain.

Boksamtal 9 april 2025 kl.18.30

Visa alla tider

Begränsat antal platser

Biblioteket


I romanen Det osynliga templet får konstnären Hilma af Klint bli ett barn av sin tid. Den 9 april samtalar författaren Ida Therén med intendent Jonas Engman om rörelser kring sekelskiftet, om Hilmas liv och Nordiska museets uppkomst.

I romanen Det osynliga templet har Ida Therén skapat en fri fantasi om några dagar i Hilma af Klints liv. Romanen bygger på verkliga händelser och fyra års research.

En kvinna tittar in i kameran och lutar sitt huvud i handen.
Ida Therén, författare och skribent. Foto: Anton Renborg

Konstnären Hilma af Klint har beskrivits som feministisk pionjär, djuplodande medium, banbrytande visionär och en konstnär långt före sin tid. I romanen får hon bli en människa, bortom bilden av ett upphöjt geni som målade för framtiden, och inte sin egen tid.

Boken behandlar också Stockholm kring sekelskiftet 1900 och de spiritistiska sammanhang som Hilma och Anna Wallenberg var aktiva i. Anna Wallenberg var en av de stora finansiärerna när Hazelius skapade Skansen och Nordiska museet.

Var med när Ida Therén och Jonas Engman, etnolog och intendent på Nordiska museet, samtalar om Hilmas liv och tiden för museets uppkomst ur ett kulturhistoriskt perspektiv.

  • Samtalet sker i Biblioteket som ligger intill Museibutiken
  • Före och efter samtalet signerar Ida böcker i Museibutiken
  • Begränsat antal platser

Kommande tillfällen

  • onsdag 9 april 2025, 18:30-19:30