Judiska minnen i Sverige

Samtal 7 maj 2025 kl. 17.00
Visa alla tiderEn helkväll på Nordiska museet tillägnad Judiskt liv i Sverige under 250 år. Författarsamtal, presentationer och panelsamtal. Varmt välkommen!
Nordiska museet deltar i jubileumsfirandet av 250 år av judiskt liv i Sverige. Under den här kvällen lyfter vi fram judiska minnen och berättelser ur Nordiska museets samlingar.
Kvällens program 17.00–19.00
17.00–17.20 Författarsamtal: En flickas krigsdagbok
Martin Englund möter Jessica Bab i ett samtal om En flickas krigsdagbok. Jessica Babs berättelse är baserad på verklighetens Vera, en judisk flicka som växte upp i Stockholm under andra världskriget. I boken skriver Vera dagbok om allt som händer, om skolan som hon precis har börjat i, och om vännerna och alla deras upptåg. Men också om det brinnande kriget som härjar i Europa och världen. Kriget har inte kommit till Sverige, men oron finns där.
Jessica Bab är författare och litterär agent. Jessicas egen uppväxt i Sverige är en direkt följd av tidigare generationers flykt undan förföljelse.
I anslutning till Samlingssalen på plan 1.

17.30 Judiskt liv i Nordiska museets samlingar
På Nordiska museet finns föremål och berättelser som levandegör det judiska livet i Sverige. Museets intendenter Ulrika Torell och Ulla-Karin Warberg berättar bland annat om Aaron Isaac, den förste jude som fick stanna i Sverige utan att tvångsdöpas till kristendom. De berättar även om bröderna Davidson som på 1820-talet vandrar från Norrköping till Stockholm för att utbilda sig till konditor. Bröderna blir lärlingar hos de judiska konditorerna Pohl och Behrens som driver schweizerirörelser, precis när kaféboomen slår igenom på allvar.
Det här är några av de personöden som lyfts fram i utställningen Nordbor.
I samlingssalen.

18.00 ”Vi, de fördrivna” – levnadsberättelser från polskjudiska flyktingar
Martin Englund berättar om sitt forskningsprojekt om de cirka 3000 flyktingar som kom från Polen till Sverige 1967-1972 på grund av en antisemitisk kampanj initierad av det styrande kommunistpartiet. Många var barn till Förintelseöverlevande och flera var överlevande själva.
Erfarenheterna från dessa personer tillhör en unik del av det svenska kulturarvet. De tas tillvara för framtiden i insamlingen och forskningsprojektet Vi, de fördrivna som drivs av Södertörns högskola med Nordiska museet som samarbetspartner.
I Samlingssalen.

18.30–19.00 Panelsamtal om judiskt liv idag
Avslutningsvis modererar Martin Englund ett samtal mellan författaren och journalisten Stephan Mendel Enk och Joanna Rose och Jurek Gold som kom till Sverige på grund av den antisemitiska kampanjen i Polen. De har deltagit i insamlingen Vi, de fördrivna och är med i samtalet.
I Samlingssalen.

Museet är öppet till 20.00
Före och efter samtalen kan du ta del av museets utställningar eller mingla i museets restaurang som har öppet till 20.00.
- Din biljett är personlig, medtag legitimation
- Vi kontrollerar alla väskor på grund av det rådande säkerhetsläget
Om jubileet ”250 år av Judiskt liv i Sverige”
År 1775 blev ett historiskt genombrott i Sverige, då judar äntligen fick rätten att öppet leva och verka som judar. Regeringen ser jubileumsåret 2025 som ett särskilt tillfälle att uppmärksamma den judiska minoriteten, den judiska kulturen och det judiska kulturarvet i hela landet. Därför genomförs en satsning på att uppmärksamma 250-årsjubileet. Under hela 2025 uppmärksammas 250-årsjubileet av aktörer i hela landet.
Läs mer och upptäck fler evenemang på jubileets webbplats.
Ditt besök
Kommande tillfällen
- onsdag 7 maj 2025, 17:00-19:00